Student Stories

​HEY THERE!
23 January 2017 Erasmus Göksu KARABAĞLI Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi - Mimarlık

Italy - Sassari


Erasmus + programme was my way of discovering myself.

HEY THERE!
Let me introduce myself! I am Göksu Karabağlı, senior student of architecture department at HKU.
Erasmus + programme was my way of discovering myself. When I was in second year I went to Sardinia/Italy for first semester and it was the best semester in my education life.
When you are an Erasmus student, you have a motto(all erasmus students know it) called 'this is Erasmus'. it means you can do whatever you want, you can travel wherever you can go, you can meet everyone and every culture, you can taste every food and drink, you can be the person you always wanted to be!
Erasmus is not just an exchange programme, it is an opportunity to learn different worlds, that’s why I have never focused on just lessons, also, I have focused on every single second during my Erasmus and I used it. I travelled with interrail ticket and I passed 11 countries and 16 cities with my friends. I learned B2 level of italian. I got a huge family in different cities of Europe and always contact with them. I joined to every concert, opera, street activities and every celebration.
Bottom line, I advise you to understand what Erasmus programme really is and know its value!

Good Luck!

Merhaba Arkadaşlar!
23 January 2017 Erasmus Göksu KARABAĞLI Faculty of Architecture, Design and Fine Arts - Architecture

Italy - Sassari


Erasmus benim kendimi keşfetmem için harika bir yoldu.

Merhaba Arkadaşlar,
Ben Göksu Karabağlı, Hasan Kalyoncu Üniversitesi son sınıf mimarlık bölümü öğrencisiyim.
Erasmus benim kendimi keşfetmem için harika bir yoldu. Ben 2. sınıfın ilk döneminde Sardinya/Italya'ya gittim ve bu dönem benim eğitim hayatımdaki en güzel dönemdi.
Erasmus öğrencisiyken kullanılan bir cümle vardır 'this is Erasmus' diye, bu cümle şunu anlatır: Erasmus süresi içinde yapabileceğin her şeyi yap, gidebileceğin her yere git, herkesle ve her kültürle tanış, her yemeği ve içeceği tat, her zaman olmak istediğin insan ol!
Erasmus sadece değişim programı değildir, Erasmus farklı dünyaları öğrenmek için bir fırsattır, bundan dolayı ben hiçbir zaman sadece derslerime odaklanmadım, Erasmus boyunca sahip olduğum her saniyeye odaklandım ve değerlendirdim. Interrail bileti ile 11 ülke ve 16 şehir gezdim, B2 seviyesinde italyanca öğrendim, Avrupanın farklı şehirlerinden dev bir aileye sahip oldum ve onlarla hala görüşmekteyim. Konserlere operalara sokak aktivitelerine ve her türlü kutlamaya katıldım.
Uzun lafın kısası, sizlere Erasmusun gerçekte ne olduğunu tam olarak anlamanızı ve onun değerini çok iyi bilmenizi tavsiye ediyorum.
 
Bol şans!

Hasan Kalyoncu UnIversIty Students All Around The World