Student Stories

Dünyaya bir kere gelirsin, ama doğru bir şekilde yaşarsan bir kere bile yeterdir
06 August 2018 Erasmus Furkan POLAT. Mühendislik Fakültesi - Elektrik Elektronik Mühendisliği

Estonia - Tartu


Herkese merhaba! Ben elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim ve bu yazımda size Estonya'da geçirdiğim Erasmus tecrübelerimi anlatacağım.

Herkese merhaba!
 
Ben elektrik elektronik bölümü öğrencisiyim ve bu yazımda size Estonya'da geçirdiğim Erasmus tecrübelerimi  anlatacağım.  Her şeyden önce,  belirtmek isterim ki IRO'nun bana yaptığı yardımlardan dolayı teşekkür ederim çünkü orda yeni arkadaşlar kazandım ve güzel zamanlar geçirdim. Dile getirmek istediğim en önemli deneyim orda konuşma becerimi geliştirmem ve nasıl interneti kullanarak seyahat etmemdir. Orada Estonya A1 dilini öğrendim. Bununla beraber, çok güzel ve cana yakın akademisyenlerle tanıştım. Bir diğer yandan da kötü deneyimler de yaşadım. Eğer Estonya'ya bir öğrenci (mühendis adayı) olarak gidiyorsanız, Tartu'daki derslerin biraz zor olduğunu bilirseniz iyi olur çünkü ordaki hocalar çok fazla çalışmanı istiyorlar ama kimin umrunda ki?  Ben oraya yeni şeyler görmeye gittim; dil, kültür, arkadaşlar... Tabi derslerinize önem göstermeyi unutmayın.  Ama lütfen benim yaptığım hatayı sakın yapmayın. İlk başlarda,  hep çalışıyordum ama sonra farkettim ki zaman bulamıyorum. Keşke göz ardı etseydim. Bu durumda, Erasmusu tekrar deneyimlemek istiyorum.  Hani derler ya,  ''dünyaya bir kere gelirsin, ama doğru bir şekilde yaşarsan bir kere bile yeterdir''.
 
Okuduğunuz için teşekkürler.

You only live once, but if you do it right, once is enough
06 August 2018 Erasmus Furkan POLAT. Faculty of Engineering - Electric Electronic Engineering

Estonia - Tartu


Hi everyone, I’m studying electric and electronic engineering. In this article, I am going to explain my all experiences about my Erasmus life in Estonia.

Hi everyone,

I’m studying electric and electronic engineering. In this article, I am going to explain my all experiences about my Erasmus life in Estonia. First of all, I would like to write I appreciate what the IRO did for me to go there since I have made some friends and I spent good times. The most valuable experience I would like to mention that I improved my communication skills and I learned how to travel using the internet. I learnt how to speak Estonian with the level A1 and I can say it is really easy peasy for Turkish people it is just because it is kind of similar to our language. In addition, I met nice lecturers who are really friendly and lovable. However, I experienced some bad experiences there as well. If you go to Estonia as an engineer in Tartu, you had better know the lectures you take are a little tough, they want you to study too much but who cares? I went there to see new cultures, languages, experiences, friends and so on. But for sure, do not forget to pay attention to your lectures. But, please do not make the mistake I made. At first sight, I did not know that and I was keeping stuying then I could not find so much time for it. I want to experience Erasmus one more time. As the old saying goes, “you only live once, but if you do it right, once is enough.
 
Thank you so much for reading.

Hasan Kalyoncu UnIversIty Students All Around The World