Student Stories

My Internship at International Relations Office
03 April 2017 Erasmus Tetiana PODVYCH Rektörlük - Uluslararası İlişkiler

Turkey - Gaziantep


My name is Tania, I am from Ukraine. I did my two month internship at the International Relations Office at Hasan Kalyoncu University.

HELLO THERE!
My name is Tania, I am from Ukraine. I did my two month internship at the International Relations Office at Hasan Kalyoncu University. I can really say that there is an amazing experience without exception, more than you have not expected. I remember this feeling well, when you come to the country you do not understand the language, you do not know the culture, you have no friends. What's changed? Everything! First of all, I met not only good colleagues or bosses here, but real friends. They were very kind to me and tried to explain everything I was interested in. I developed my English skills, I got information about the Erasmus + transaction (requirements, application forms, exams, sending CVs to universities, selection, etc.). I learned a lot about the education system in Turkey and the education process in Hasan Kalyoncu University. I've met a lot of good lecturers here. Most of them studied abroad. But more important thing is that I discovered an authentic, amazing country. I am very happy to have chosen Turkey as a new world for me. I am so happy that people inspire others I did not anticipate that I could meet people like this here. Two months in IRO gave me a lot of motivation. If you are looking for a new opportunity, I am sure Erasmus + programs are 100% for you. Good memories, development, new talents, good friends, knowledge about an extraordinary culture and religion - I win all my internship, so what more can I except?
 

Uluslararası İlişkiler Ofisi'ndeki Stajım
03 April 2017 Erasmus Tetiana PODVYCH Rectorate Building - International Relations

Turkey - Gaziantep


Benim adım Tania, Ukrayna'lıyım. İki aylık stajımı Hasan Kalyoncu Üniversitesindeki Uluslararası İlişkiler Ofisinde yaptım.

 
MERHABA!

    Benim adım Tania, Ukrayna'lıyım. İki aylık stajımı Hasan Kalyoncu Üniversitesindeki Uluslararası İlişkiler Ofisinde yaptım. Gerçekten söyleyebilirim ki, inanılmaz bir deneyim, beklediğinizden daha fazlası var. Bu hissi iyi hatırlıyorum, ülkeye vardığınızda dili anlamıyorsunuz, kültürü bilmiyorsunuz, hiç arkadaşınız yok. Peki ne değişti? Herşey! Her şeyden önce burada sadece iyi meslektaşlar veya patronlar değil, gerçek arkadaşlarla bir araya geldim. Bana çok nazik davrandılar ve ilgilendiğim her şeyi açıklamaya çalıştılar. İngilizce becerilerimi geliştirdim, Erasmus + işlemi (gereksinimler, başvuru formları, sınavlar, üniversitelere CV gönderme, seçim vb.) hakkında bilgi kazandım. Genel olarak Türkiye'de eğitim sistemi ve Hasan Kalyoncu Üniversitesi'ndeki eğitim süreci hakkında da çok şey öğrendim. Burada bir sürü iyi öğretim görevlisi ile tanıştım. Çoğu yurt dışında okumuş. Ancak daha da önemlisi; otantik, şaşırtıcı bir ülke keşfettim. Benim için yeni bir dünya gibi ve Türkiye'yi seçtiğim için çok mutluyum. İnsanların başkalarına ilham vermesi beni çok sevindiriyor Burada bu tarz insanlarla buluşabileceğimi tahmin etmemiştim. IRO'da iki ay bana çok fazla motivasyon verdi. Yeni bir fırsat arıyorsanız eminim ki Erasmus + programları yüzde yüz sizin için. İyi hatıralar, gelişim, yeni yetenekler, iyi arkadaşlar, olağanüstü bir kültür ve din hakkında bilgi - hepsini stajım buyunca kazandım, daha fazla ne isteyebilirim ki?
 

Hasan Kalyoncu UnIversIty Students All Around The World